Strona główna Ciekawostki Wodospad trochę inny niż wszystkie

Wodospad trochę inny niż wszystkie

Wodospad trochę inny niż wszystkie

Takich wodospadów jak Cascata delle Marmore nie ma wiele. Można nawet zasugerować stwierdzenie, że jest on zupełnie wyjątkowy. Na początek kilka faktów. Wodospad Cascata delle Marmore liczy sobie w sumie sto sześćdziesiąt pięć metrów i podzielony jest na trzy stopnie. Największą wysokość ma pierwszy i najwyższy z nich. Wynosi ona ponad osiemdziesiąt metrów, a zatem ta część zajmuje mniej więcej połowę całej wysokości Cascata delle Marmore.

Włoski wodospad jest piękny, zwłaszcza w tych porach dnia, kiedy wody zasilającej go rzeki Nery nie są wykorzystywane przez znajdującą się niedaleko elektrownię. Większość wodospadów na świecie wzbudza zachwyt, nawet jeżeli nie są one tak wysokie jak właśnie Cascata delle Marmore. Tym co natomiast wyróżnia ten konkretny spadek wody jest mianowicie jego stworzenie. Nie odpowiada za nie natura, jak ma to miejsce w przypadku większości tak majestatycznych wodospadów.

Cascata delle Marmore został stworzony przez człowieka. A konkretnie powstał na skutek pracy starożytnych inżynierów rzymskich. Istnieje od połowy trzeciego wieku przed naszą erą i stanowi jeden z najwybitniejszych dowodów potęgi ówczesnego cesarstwa. Z powodu zalewania przez wody Nery pobliskiego Rieti, zdecydowano o wytyczeniu nowej drogi dla tego żywiołu. Woda została wówczas skierowana w stronę urwiska, a efekty tego przekierowania można obserwować również obecnie, ponad dwa tysiące lat później. Wodospad Cascata delle Marmore wygląda niesamowicie, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę fakt, że jego istnienie wynika z pracy ludzkich rąk. Tym bardziej warto go zobaczyć w czasie włoskich wakacji czy odwiedzania południa Europy z innego powodu. Wcześniej należy się jednak upewnić, że woda nie jest obecnie wykorzystywana do wspomnianej już elektrowni. Jeżeli ma się szczęście, można zobaczyć Cascata delle Marmore w całej okazałości. Nie trzeba jednak zdawać się na los.

Czas wypuszczania wody w stronę wodospadu jest mniej więcej stały i znany z wyprzedzeniem. Moment zbliżania się ogromnych mas wodnych do krawędzi również stanowi wielką atrakcję dla turystów. Warto się zatem odpowiednio wcześniej wybrać w okolice Cascata delle Marmore. Jest to wodospad wyjątkowy także ze względu na to, że woda nie płynie w nim swobodnie cały czas. W przeszłości stanowił on inspirację wielu artystów i twórców niemal od momentu swojego powstania. Był wielokrotnie opisywany, ale również uwieczniany na obrazach wielkich malarzy z różnych epok. Zyskał sławę, ponieważ stanowił dowód potęgi ludzkiego rozumu. Włosi mogą być z niego dumni, ponieważ ich przodkowie w pewien sposób zmierzyli się w trakcie jego tworzenia z siłami potężnej natury. Trzeba przecież pamiętać, że ponad dwadzieścia dwa wieki temu nie posiadano tak licznych narzędzi, maszyn czy udogodnień, jakimi dysponują współcześni inżynierowie oraz budowniczy. Dzisiaj człowiek ma większe szanse na poskromienie przyrody, a i tak często pozostaje wobec niej zupełnie bezsilny. Sam Cascata delle Marmore należy do grypy najwyższych uskoków wodnych na całym Starym Kontynencie