Strona główna Wodospady w Afryce Wodny szczyt Afryki

Wodny szczyt Afryki

Wodny szczyt Afryki

Wodospady klasyfikowane są ze względu na różne kryteria. Wyróżnia się zatem zestawienia tych najszerszych czy takich, przez których przepływają największe ilości wody. Poza tym tworzone są także rankingi bardziej subiektywne, poświęcone najpiękniejszym uskokom wodnym. Jednym z konkretniejszych sposobów porównywania wodospadów pozostaje ich wysokość. Na pierwszym miejscu w skali światowej znajduje się Wodospad Salto Angel w Ameryce Południowej.

Jego wysokość wynosi około tysiąca metrów. Na drugim miejscu znajduje się afrykański Wodospad Tugela. I właśnie jemu warto przyjrzeć się nieco bliżej. A z pewnością wybierając się do Afryki, dobrze jest znaleźć czas na odwiedzenie Republiki Południowej Afryki. To właśnie tam na wysokości niemal kilometra rzeka Tugela spada w postaci wodospadu o takiej samej nazwie. Swój początek ma ona w Górach Smoczych, zaliczanych do tak zwanej Wielkiej Krawędzi i biegnących na południowo-wschodnim krańcu Afryki.

Sam Wodospad Tugela znajduje się natomiast w południowoafrykańskiej prowincji KwaZulu-Natal i jest jednocześnie miejscem, w którym wspomniana rzeka opuszcza płaskowyż oraz Góry Smocze. Jest piękny i majestatyczny. A wyjątkowo znaczna wysokość sprawia, że dominuje okoliczny krajobraz. Wodospad Tugela składa się z aż pięciu stopni, choć przy tak dużych wysokościach i skalistym otoczeniu nie jest to niczym nadzwyczajnym. Pierwszy liczy sobie niecałe dwieście metrów, ale kolejny jest już ponad dwa razy wyższy. Pozostałe trzy nie mają już tak spektakularnych spadków. Całość jednak robi wrażenie, a siła spadającej wody jest ogromna. Wodospad Tugela podobnie jak wiele największych tego rodzaju spadków wody na świecie znajduje się na terenie parku narodowego. W tym konkretnym przypadku jest to park o nazwie Royal Natal.

Założony w 1991 roku obejmuje powierzchnię ponad tysiąca sześciuset kilometrów kwadratowych. Czuć w nim ducha Afryki, a krajobraz jest tam zróżnicowany, przez co wrażenia z odwiedzenia takiego miejsca są jeszcze większe. Niemal każda wycieczka do Parku Narodowego Royal Natal obejmuje zobaczenie Wodospadu Tugela. Trudno by było inaczej, ponieważ jest on wizytówką tak samego parku, jak również Republiki Południowej Afryki i całego kontynentu. Jest najwyższym wodospadem tej części świata, a do tego najwyższego na świecie brakuje mu zaledwie kilkudziesięciu metrów. Patrząc na Wodospad Tugela z pewnością trudno nie poczuć podziwu względem siły przyrody naturalnej i praw, jakimi się ona rządzi. Można również dostrzec trochę inne oblicze Afryki. Wspomniany park narodowy swoim klimatem pasuje do kontynentu, ale jednocześnie takie miejsca jak właśnie niemal kilometrowy spadek rzeki Tugela łagodzą cały obraz. Turyści z Europy lubią kraje afrykańskie i często wybierają znajdujące się w nich kurorty jako miejsce swoich corocznych wakacji.

Republika Południowej Afryki nie jest tak popularna. A jednak warto ją rozważyć, ponieważ to bardziej oryginalne miejsce na wypoczynek. Na pewno zapadnie również w pamięć. Widoku takiego, jaki prezentuje Wodospad Tugela, nie sposób zapomnieć.