Strona główna Wodospady w Europie Polska też ma swoje wodospady

Polska też ma swoje wodospady

Polska też ma swoje wodospady

Na myśl o wodospadach zdecydowanej większości ludzi przychodzą do głowy obrazy i wizerunki najbardziej popularnych i rozpowszechnionych w popkulturze miejsc. Nikogo nie trzeba informować o tym, jak wygląda i gdzie znajduje się wodospad Niagara, ponieważ uwieczniony został w tak wielu różnych dziełach kulturowych, że nawet ludzie z Azji czy Afryki mogli o tym konkretnym wodospadzie dowiedzieć się bardzo dużo.

Oczywiście o popularności konkretnych wodospadów decyduje nie tylko liczba powstających z ich udziałem filmów, seriali czy teledysków, ale także parametry samego wodospadu. Dla sporej części turystów absolutnie najważniejszym wskaźnikiem mówiącym o atrakcyjności danego wodospadu jest wysokość, z jakiej woda spada. Największe na świecie potrafią liczyć blisko kilometr w tym względzie, ale są i takie, które mimo swojej znacznie niższej wysokości zachwycają turystów. Wynika to przeważnie z ich wyjątkowego położenia i usytowania oraz okoliczności przyrody – wodospady niejednokrotnie zlokalizowane są na teranach parków przyrodniczych i rezerwatów, co gwarantuje wyjątkowe możliwości aktywnego spędzania czasu i podziwiania przyrody, nie tylko w kontekście imponujących rozmiarami wodospadów.

Chociaż światowe wodospady to prawdziwy fenomen turystyczny, zdolny do przyciągania tysięcy turystów tygodniowo – i to z całego świata – nie wszystkie regiony potrafią odpowiednio wykorzystać swoje, nawet niewielkie, wodne uskoki. Do takich miejsc, które nie wiedzą do końca, jak zareklamować własne naturalnie występujące wodospady, zaliczyć trzeba Polskę. Nie tylko wśród międzynarodowych turystów Polska nie jest kojarzona nawet w najmniejszym stopniu z widowiskowymi wodospadami. Także sami Polacy zastanawiający się nad ciekawymi miejscami do wyjazdu często nie wiedzą, jak bogaty jest katalog wodospadów w Polsce. I chociaż nie równają się one nawet z przeciętnymi odnoszącymi sukces międzynarodowy wodospadami pod względem wysokości – to mogą bardzo wiele nadrobić w kontekście ich wyjątkowego położenia. Przykładem takiego niedocenianego, ale bardzo urokliwego miejsca, jest położony w Tatrach Wysokich kompleks kaskadowy o nazwie Wodogrzmoty Mickiewicza.

Już sama nazwa nawiązująca do największego bodaj polskiego wieszcza pokazuje, że z punktu widzenia całej historii Polski i polskiej tradycji, także romantycznej, miejsce to ma wyjątkowe znaczenie. Wodogrzmoty Mickiewicza składają się z kilku mniejszych i średnich wodospadów, z których wysokość największych nie przekracza dziesięciu metrów. Kaskada utworzona została jednak naturalnie na przestrzeni tysięcy lat na drodze spływu potoku Roztok, ale dopiero od XX wieku jest aktywnie wykorzystywana jeko element szlaków turystycznych. Drogi wokół Wodogrzmotów – zawdzięczających swoją nazwę bardzo konkretnemu i głośnemu hukowi spadającej wody – zostały bardzo dobrze oznakowane i zabezpieczone, dzięki czemu zwiedzanie tych unikalnych przyrodniczo regionów przez piesze wycieczki stało się wyjątkowo proste i nie wymaga szczególnych zdolności czy nadzwyczajnej sprawności.