Strona główna Ciekawostki Jeden ze skarbów Europy

Jeden ze skarbów Europy

Jeden ze skarbów Europy

tary Kontynent jest pięknym miejscem, które jednak przez samych Europejczyków bywa niedoceniane. Wielu z nich preferuje wczasy z dala od domu i wybiera wyspy lub chociażby kraje afrykańskie.

Tymczasem właśnie w Europie znajduje się wiele pięknych miejsc, w których wypoczynek nabiera wyjątkowego charakteru. Ten kontynent kojarzy się głównie z pięknymi miastami, ale Europa to również wiele cudownych wytworów natury.

Przyroda tego kontynentu wyróżnia się między innymi wodospadami. Ten największy na Starym Kontynencie nosi nazwę Rheinfall i znajduje się w Szwajcarii. To właśnie tam na rzece Ren spada najwięcej wody w całej Europie. Z pozoru Rheinfall nie jest jakimś szczególnym wodospadem, który górowałby nad okolicą. Jest stosunkowo niski, ponieważ ma ,,zaledwie” dwadzieścia trzy metry wysokości. Dlaczego zatem określany jest jako największy? Z uwagi na wspomnianą już ilość spadającej wody.

Wodospad Rheinfall to w pewnych częściach roku nawet sześćset metrów sześciennych wody na każdą sekundę. Nie dziwi zatem ogromny szum, jaki roznosi się po okolicy. A ta ostatnia wyróżnia się nie tylko kojącym zmysły dźwiękiem ogromnych ilości spadającej wody. Tuż nad Rheinfall rozciąga się natomiast sporo zieleni, w którą wpisany jest piękny zamek. Na brak zapierających dech w piersiach widoków nie można zatem narzekać. Całość spowija momentami mgła unosząca się ze spadającej wody. Krajobraz towarzyszący Rheinfall można określić jako typowo szwajcarski. Domki nad rzeką są oryginalne, ale klasyczne w formie. Nie dominują swoją obecnością krajobrazu naturalnego, ale są w niego wpisane. Nie wszędzie zaobserwować można taką synchronizację.

Wracając do samego Wodospadu Rheinfall, to pomimo że jego szerokość wynosi sto pięćdziesiąt metrów i jak wspomniano nie jest on zbyt wysoki, to jednak dominuje lokalny krajobraz. Nazwa miejscowości, w której się znajduje brzmi zresztą Neuhausen am Rheinfall. Można zatem przewidywać, że obecność tego niewielkiego, ale jednak cudu natury od dawna była znacząca dla regionu. Sam wodospad ma również bogatą historię, zwłaszcza jeżeli chodzi o bicie swoich rekordów. Na początku lat dwudziestych minionego stulecia przepływ wody wyniósł zaledwie dziewięćdziesiąt pięć metrów sześciennych. Był zatem znacznie mniejszy od średnich wartości notowanych zimą dla tego właśnie wodospadu. Wynoszą one dwieście pięćdziesiąt metrów sześciennych. Natomiast największy przepływ w historii prowadzenia pomiarów na Wodospadzie Rheinfall wyniósł aż tysiąc dwieście pięćdziesiąt metrów sześciennych. Miało to miejsce w połowie lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku. Dla porównania średni przepływ latem na Wodospadzie Rheinfall wynosi tylko połowę tej wartości. W ciągu całego roku średnio na sekundę spada w tym miejscu nieco ponad czterysta metrów sześciennych wody.

Będąc w Szwajcarii, warto odwiedzić miasteczko Neuhausen am Rheinfall. Masy spienionej wody robią niesamowite wrażenie, a okoliczne krajobrazy pozwalają poczuć ducha Europy i docenić piękno tego kontynentu.