Strona główna Ciekawostki Wodospad widziany od wewnątrz

Wodospad widziany od wewnątrz

Wodospad widziany od wewnątrz

Chiny to niewątpliwie wielki kraj. Nie tylko pod względem rozciągłości pomiędzy szerokościami geograficznymi, ale także z uwagi na potęgę gospodarczą, jaką ten kraj wypracował sobie na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Z takimi właśnie cechami Europejczycy kojarzą Państwo Środka.

Zwłaszcza ci, którzy nie byli nigdy w tym kraju. Wystarczy jednak jedna wizyta, by na Chiny spojrzeć jeszcze szerzej. A w szczególności docenić ich walory krajobrazowe. W Azji przyroda zachwyca, a dowodem na to, że jest co podziwiać są chociażby chińskie wodospady. Jednym z nich jest Huangguoshu.

Wodospad ten należy do największych w kraju. Jego wysokość wynosi niemal osiemdziesiąt metrów. Należy do dosyć szerokich wodospadów i rozciąga się na długości stu metrów. Huangguoshu leży w południowych Chinach, a konkretnie w prowincji Guizhou. Znajduje się tam kilkanaście innych wodospadów, które leżą od siebie w niewielkiej odległości. Odwiedzając wspomnianą prowincję, można zatem nacieszyć oczy prawie dwudziestoma wodospadami. Każdy jest na swój sposób oryginalny, ale Huangguoshu według niektórych jest absolutnie wyjątkowy.

Zdaniem wielu należy do najpiękniejszych na całym świecie, a nazwą Huangguoshu określane są wspólnie wszystkie wodospady znajdujące się w pobliżu. Największy z nich można podziwiać z dołu w czasie spaceru, a bliskość pieniących się i ogromnych mas wody naprawdę robi wrażenie. Wodospad podzielony jest ponadto na kilka pasów wody, co dodaje mu jeszcze więcej uroku i sprawia, że wydaje się on jeszcze bardziej majestatyczny. Tym co faktycznie wyróżnia Huangguoshu spośród wielu innych masywnych spadków wody jest możliwość oglądania tego właśnie wodospadu również z drugiej strony. Za nim bowiem znajduje się jaskinia. Wejście do niej umożliwia stanięcie za taflą opadającej wody. A to jest już przeżycie ogromne. Niektórzy decydują się nawet na własnej skórze poczuć siłę potężnego żywiołu. To ogromna energia, ponieważ średni przepływ wody na Huangguoshu wynosi siedemset metrów sześciennych na każdą sekundę. Natomiast położenie Wodospadu Huangguoshu oraz otaczające go skały dają wyjątkową możliwość poczucia, jak wielką moc mają w sobie takie ilości spadającej wody.

Wodospad zasilany jest przez rzekę Dabang, a otaczające go roślinność oraz skały zapewniają odwiedzającym tę część Chin niezapomniane wrażenia estetyczne. Takich widoków, jak ten tuż pod lub za Wodospadem Huangguoshu nie ma wiele. W związku z czym będąc w Państwie Środka, warto pamiętać o bogactwie przyrody tej części świata. Liczne wodospady w prowincji Guizhou powinny być na liście miejsc, bez których odwiedzenia wstyd będzie wyjechać z Chin. Świeże powietrzne, piękna roślinność oraz możliwość dotknięcia spadającej z góry fali są warte tego, by się pofatygować do Guizhou. Ta część Chin bywa zdecydowanie niedoceniana. Odwiedzając ją, można być pewnym, że po powrocie do domu będzie się miało mnóstwo wspomnień, ale również album pełen fantastycznych i unikatowych fotografii. Będzie też zapewne o czym opowiadać znajomym, którzy kolejny już raz pojechali na wczasy do popularnego kurortu.