Strona główna Wodospady w Europie Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W Tatrach Wysokich, na trasie do Morskiego Oka, turyści zatrzymują się u podnóża najpiękniejszego tatrzańskiego wodospadu. Nazwa jest nadzwyczaj adekwatna. Odgłos spadającej z dziesięciu metrów wody przypomina przewalający się grzmot. Swoją nazwę wodospad zawdzięcza Adamowi Mickiewiczowi. Towarzystwo Tatrzańskie uczciło w 1891 roku pamięć wieszcza, którego prochy złożono w 1890 roku na Wawelu. Przy najniższej kaskadzie umieszczono pamiątkową tablicę.

Wodospady należą do malowniczej atrakcji Tatr. Składają się z trzech okazałych kaskad – Wyżniego, Pośredniego i Niżniego Wodogrzmotu. Tworzy je próg skalny, który kieruje wodę z Doliny Roztoki do Doliny Białki. Wokół wodogrzmotów rosną modrzewie i limby. Wodospad znajduje się 1100 metrów nad poziomem morza.

Turyści po raz pierwszy dotarli do Wodogrzmotów Mickiewicza w 1879 roku. Walery Eljasz-Radzikowski dotarł do wodospadu jako pierwszy. Był malarzem i fotografem, zauroczonym urodą Tatr. Przyczynił się do powstania Towarzystwa Tatrzańskiego. Był także autorem przewodników turystycznych, dzięki którym, począwszy od 1886 roku, do wodospadu zaczęli docierać amatorzy górskich atrakcji.

W 1900 roku został wybudowany kamienny most, z którego doskonale widoczny jest Pośredni Wodogrzmot.

Najpopularniejsza tatrzańska trasa

Droga nad Morskie Oko jest najbardziej znanym tatrzańskim szlakiem. Należy do łatwych tras, dlatego w sezonie letnim można na niej spotkać ogromne rzesze turystów. Dla miłośników ciszy i pięknych widoków obecność tysięcy amatorów górskich wycieczek nie jest pożądanym wydarzeniem. Wytrawni turyści wybierają Tatry porą jesienną, gdy ruch turystyczny nie jest tak nasilony.

Trasa rozpoczyna się w Palenicy Białczańskiej. Asfaltowa szeroka droga prowadzi do czerwonego szlaku. Dotrzemy nim do Wodogrzmotów Mickiewicza, gdzie warto zrobić sobie przerwę na podziwianie pięknego widoku. Dalsza droga doprowadzi nas do schroniska, położonego nad przepięknym jeziorem Morskie Oko. Cała wyprawa trwa około trzech godzin, wliczając czas na bliski kontakt z naturą.

Wyprawę warto zakończyć w schronisku Morskie Oko. Wznosi się ono tuż przy jeziorze, na wysokości 1405 metrów n.p.m.

Z werandy schroniska roztacza się piękny widok na Morskie Oko oraz na otaczające góry – szczyty Mięguszowieckie, Miedziane i szczyt Mnicha. Z powodu swojego atrakcyjnego położenia schronisko gości tysiące turystów z Polski i całego świata.