Najpiękniejsze wodospady znajdują się w czeskiej części Karkonoszy. Najwyższy, osiągający 150 metrów, to Wodospad Pančavski. Należy do wodospadów kaskadowych. Jego wody spadają wprost w dolinę Łaby, do Łabskiego Dołu.

Ściany doliny Łaby dochodzą do 300 metrów wysokości. Teren polodowcowy ciągnie się na przestrzeniu ośmiu kilometrów. Po stromych skałach spływają liczne kaskady i wodospady. Dno doliny pełne jest głazów. Łaba płynie tutaj meandrami, tworząc koryto, szerokie na 1,5 metra.

W pobliżu wodospadów rosną urozmaicone gatunki roślin. Cały teren tworzy Karkonoski Park Narodowy i rezerwat przyrody.

Wodospad Pančavski położony jest na północnym zachodzie od miejscowości Szpindlerowy Młyn. Prowadzi do niego niebieski szlak turystyczny. Atrakcję turystyczną stanowi wysunięty punkt widokowy, z którego można podziwiać wodospad, a także całą dolinę Łaby, doskonale widoczne Kozie Grzbiety i Łysą Górę. Pierwsi właściciele schroniska nad wodospadem urozmaicali wrażenia odwiedzającym gościom. Z wybudowanego zbiornika wodnego ze śluzą, wypuszczali silny strumień wody, podnosząc atrakcyjność turystyczną tego najwyższego w Karkonoszach wodospadu.

Szlaki turystyczne, którymi podążają liczni turyści, prowadzą do popularnych schronisk. Największe z nich to Labska bouda. Powstanie tego górskiego hotelu wiąże się z ciekawą historią, sięgającą początków XIX wieku. Właśnie wtedy powstał w miejscu dzisiejszego schroniska szałas, w którym sprzedawano gościom mleko, kozi ser i gorzałkę. W 1877 roku hrabia Harrach wzniósł pierwsze schronisko. Spłonęło ono w 1965 roku. Odbudowa zakończyła się w 1975 roku. turyści chętnie zatrzymują się w schronisku. Niedogodnością jest zakaz spożywania własnego prowiantu, nawet na zewnątrz budynku. Turystom pozostaje więc spożywanie zapasów pobliżu, na łonie natury lub korzystanie z doskonałej miejscowej kuchni.

Wyprawa do Wodospadu Pančavskiego

Wycieczka w Karkonosze, do najwyższego wodospadu, możliwa jest nawet jesienią, w czasie łagodniejszej pogody i wśród barwnej roślinności, zmierzającej wolno ku zimie.

Trasa turystyczna prowadzi od Szrenicy, poprzez Wodospad Pančavski, schronisko Labska bouda, Śnieżne Kotły do Szklarskiej Poręby.

– Na Szrenicę turyści wjeżdżają wyciągiem krzesełkowym, a podziwianie pięknych widoków w czasie tek podróży, jest dodatkową atrakcją. Doskonale widoczna jest trasa wycieczki. Zejście ze Szrenicy zielonym szlakiem prowadzi do znaku, kierującego na Vosecką Boudę.

– Za znakiem należy skręcić w prawo, by wejść na teren państwa czeskiego. Po drodze mija się schronisko. Większość turystów wstępuje tu na zimne czeskie piwo i smaczny posiłek.

– Zielony szlak prowadzi do Labskiej Louki. W czasie wędrówki warto zatrzymać się u źródeł Łaby. Symboliczną drogę, jaką przebywa rzeka, oznaczono herbami 24. miast, przez które przepływa. Źródło znajduje się na wysokości 1386 m n.p.m. strugi, tworzące Łabę, wypływają z kamiennej studni. W pobliżu studzienki widnieje płaskorzeźba znawcy Karkonoszy – Jana Buchary.

– Żółtym szlakiem, wytyczonym na wygodnej drodze, turyści docierają do schroniska – Vrbatowej Boudy. Po drodze widoczna jest Śnieżka i Śnieżny Kocioł.

– Czerwony szlak pozwala dotrzeć do celu wycieczki –schroniska Labska Bouda i do Wodospadu Pančavskiego. Podziwianie widoków umożliwia punkt widokowy, Ambrozowa Vychlidka.

– Dalsza wędrówka pozwala dotrzeć niebieskim szlakiem do Łabskiego Wodospadu, znajdującego się na trasie do miejscowości Spindlerowy Młyn. Znajduje się tutaj niewielka platforma widokowa, umożliwiająca spojrzenie na przepływającą wodę.

– Żółty szlak pozwala dotrzeć do Śnieżnych Kotłów, a następnie do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Jest to ostatni etap wycieczki. Warto spożyć smaczny posiłek, by przed zmrokiem minąć Kukułcze Skały i zielonym szlakiem dotrzeć do nartostrady i zejść nią do Szklarskiej Poręby.