Wodospad Iguzau

Wodospad Iguzau

Mówiąc o wodospadach, większość z nas koncentruje się na słynnym wodospadzie Niagara, który jest obecnie najbardziej znanym wodospadem na świecie. Tymczasem okazuje się, że na uwagę zasługuje również wodospad Iguazu, o którym większość z nas zapomina. Poznajmy go chociaż odrobinę bliżej.

Położenie

Wodospad Iguazu położony jest na rzece Iguacu, która leży na granicy rozdzielającej od siebie Argentynę oraz Brazylię. Rzeka, na której leży wodospad, charakteryzuje się bardzo dużym zróżnicowaniem. Przepływa w pobliżu brazylijskiego wybrzeża. Wpada w głąb lądu, a następnie wije się licznymi zakolami przez Wyżynę Brazylijską. Ciekawym jest fakt, że jeszcze zanim dotrze do wodospadu Iguazu pokonuje blisko siedemdziesiąt progów skalnych, które skutecznie rozbijają jej wartki nurt. Wodospad Iguazu wcale nie jest największym na rzece. Za największy uważany jest wodospad Nacunday, którego wysokość wynosi czterdzieści metrów.

Wodospad położony jest na skraju płaskowyżu. Leży tuż przed miejscem, w którym Iguacu wpada do Parany. Rzeka w miejscu występowania wodospadu ma aż cztery kilometry szerokości. Wodospad położony jest na granicy między Argentyną a Brazylią. Ciekawym jest fakt, że około osiemdziesiąt procent jego powierzchni znajduje się w Argentynie. Jedynie pozostałe dwadzieścia jest własnością Brazylii. Sam wodospad charakteryzuje się szerokością wynoszącą dwa kilometry. Tworzy go blisko trzysta progów skalnych. Szum wody, którzy tworzy się na wodospadzie, usłyszeć można z odległości około dwudziestu kilometrów.

Diabelska Gardziel

Granica, która oddziela Argentynę od Brazylii biegnie w miejscu, które określane jest Diabelską Gardzielą. Jest to największa spośród wszystkich kaskad wodospadu. Spadek ma tutaj wysokość aż osiemdziesięciu dwóch metrów. Jest to więc znacznie więcej niż w przypadku wodospadu Niagara, który uważany jest za największy i najbardziej spektakularny wodospad świata.

Kiedy się tu wybrać?

Każdy, kto zamierza zobaczyć wodospad Iguazu, powinien pamiętać, że najlepiej prezentuje się w porze deszczowej. Jest w nim wtedy najwięcej wody. Okres ten przypada na czas od listopada do marca. W zdecydowanej większości lat wodospad prezentuje się pięknie przez cały rok. Trzeba jednak pamiętać, że może zdarzyć się tak, że zamiera. Sytuacja taka miała miejsce w roku 1978, kiedy to na terenie Argentyny oraz Brazylii panowała straszna susza. W danych z tamtego okresu można znaleźć informację, jakoby przez dwadzieścia osiem dni z wodospadu nie spadła nawet kropla wody. Ciekawym jest fakt, że ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w roku 1934.

Turystyka

Okolice wodospadu cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Korzysta z tego zarówno Argentyna, jak i Brazylia. Jednym z elementów infrastruktury, który wybudowany został na potrzeby turystów, jest specjalna kładka, która mierzy aż osiemdziesiąt metrów długości. Decydując się na przejście nią, dochodzimy w pobliże Diabelskiego Gardła, a więc miejsca, w którym spadek jest najwyższy. Przejść można również nad wodospadem. Wszystko dzięki stosunkowo wąskiemu podestowi.