Strona główna Ciekawostki Największe wodospady na świecie

Największe wodospady na świecie

Największe wodospady na świecie

Wszystkie wodospady mają wspólną cechy są niepowtarzalne, wspaniałe, a zarazem przerażające. Huk spadających kaskad wody z ogromnej wysokości, skąpanej w promieniach słońca, w barwnych tęczach to robi wrażenie. Jednak, gdybyśmy pokusili się na wyróżnienie jednego z nich z pewnością mielibyśmy z tym problem. Nawet klasyfikacja pod względem wielkości nie jest tak naprawdę prosta. Bo jakież kryteria mają decydować, który z nich jest największy? Czy ilość przepływającej wody? Czy może długość największej kaskady, czy szerokości progu?

Wodospad Niagara

Wydaje się, że na pierwsze miejsce wysuwa się zdecydowanie Wodospad Niagara. Znajduje się na granicy USA i Kanady. Atrakcją jest oświetlenie, które wprowadza widza w magiczny nastrój. Zimą zachwycają zwisające gigantycznej wielkości sople lodowe. Rzeka Niagara, która ma długość około 55 km pokonuje na swej drodze 100 metrową różnicę poziomów, u ujścia rozwidla się i woda spada dwiema kaskadami o długości 50 metrów każda. Jedna z nich tworzy wodospad po stronie amerykańskiej i jest to American Fall – wodospad szerokości około 320 metrów, a wysokości 21-30 metrów. Natomiast drugi od strony kanadyjskiej Niagara Falls 53 metrów wysokości i 790 metrów szerokości.

Wodospad Wiktoria

Leżący na granicy Zambii i Zimbabwe wodospad Wiktoria swoją nazwę zawdzięcza szkockiemu podróżnikowi – David Livingstone. W 1885 roku nazwał on tak wodospad na cześć królowej angielskiej – Wiktorii. Szczególną formą zwiedzania jest lot helikopterem, samolotem, na motolotni, balonem albo wycieczki kajakiem. Wysokość wodospadu wynosi 108 metrów, szerokość wodospadu 1,7 kilometra.

Wodospad Sutherland

Wodospad kaskadowy, który składa się z trzech kaskad. Jego wysokość to 580 metrów i średnia szerokość 27 metrów. Położony na Wyspie Południowej Nowej Zelandii, w miejscowości Southland., a najwyższy spośród trzech progów ma wysokość 270 metrów. Zwiedzanie można odbywać pieszym szlakiem, który uważany jest przez Nowozelandczyków za najlepszy na świecie.

Wodospad Iguazu

Leży w pobliżu miejsca, gdzie zbiegają się granice trzech krajów Argentyny, Brazylii i Paragwaju, z czego 80% obszaru wodospadu znajduje się na obszarze Argentyny, a 20% na terytorium Brazylii. Wodospad ma imponującą szerokość około 2 km i składa się z 275 pojedynczych progów skalnych. Szum spadającej wody jest słyszany w promieniu około 20 km.

Wodospad Dettifoss

To piękny i potężny wodospad, który leży w północno-wschodniej Islandii. Kombinacja objętości przepływu, szerokość i wysokość czyni go jednym z najbogatszych w energię wodospadów Europy. Produkowana przez przepływającą przez Dettifoss wodę moc wynosi średnio 85 megawatów.

Wodospad Angel

Położony w Wenezueli, jego wielkość nie imponuje ilością spadającej wody ze skalnego progu, ale wysokością, która zapewnia mu pierwsze miejsce na liście wodospadów świata. Wysokość tego wodospadu wynosi ok. 979 metrów (ale niektóre źródła podają także 1054 metry). Wysokość ta została ustanowiona w 1949 roku przez National Geographic Society.