Strona główna Wodospady w Afryce Wodospad Salto Angel

Wodospad Salto Angel

Wodospad Salto Angel

Salto Angel – najwyższy wodospad świata, położony w Wenezueli, w parku narodowym Canaima, na wyżynie La Gran Sabana. Wysokość wodospadu Salto Angel wynosi około 979 metrów, choć inne źródła podają, że ma 1054 metrów. Wodospad tworzy kilka spadających kaskad, najdłuższa mierzy 807 metrów. Salto Angel znajduje się na rzece Corrao w niedostępnej dżungli.

Historia

Został odkryty w 1935 roku przez amerykańskiego pilota Jamesa Angel znanego też jako Jimmie Angel, który oblatywał pobliskie tereny w poszukiwaniu złota. Zainteresowany potężnym hukiem spadającej wody dojrzał wodospad Przed nim jako pierwszy wodospad zauważył Ernesto Sanchez la Cruz w 1910 roku. Jednak dopiero pewien Jimmy Angel zwrócił uwagę całego świata. Stąd też wodospad nazwano jego imieniem: po hiszpańsku brzmi ono „Salto del Angel”. Jimmy Angel złota wprawdzie nie znalazł, za to dzięki temu odkryciu stał się sławny na cały świat.

Cel wycieczek

Wraz z rozgłosem o wodospadzie nastąpił sukcesywny rozwój ośrodków turystycznych. Do wodospadu Salto Angel można dotrzeć drogą powietrzną (samolotem), a także na łodziach zaopatrzonych w motor. Pokonując trasę samolotem można podziwiać sąsiednie wodospady, rzeki oraz dżunglę. Choć Wenezuela jest uważana za jedno z najniebezpieczniejszych państw na świecie, to i tak nie brak zwiedzających. Podróżujący wybierając wodospad Salto Angel mogą liczyć na wiele atrakcji. Jest to niesamowite miejsce łowców przygód, jak też dla amatorów plażowania. Park Canaima jest jednym z najbardziej popularnych parków w Wenezueli, które odwiedzają turyści. Słynne góry stołowe tak zwane tepuis to jedne z najstarszych gór świata. Skalne ściany sięgają kilkaset metrów, po których spływają strugi wody. Wodospad dosyć rzadko jest widoczny w całości, przeważnie jego większa część pokryta jest szczelnymi chmurami.

Ciekawostki

Dawniej według plemion Indian Pomonów w miejscu wodospadu aniołów znajdowała się wioska, w której nagle zmarły wszystkie kobiety prócz jednej o imieniu Churun. Była ona córką szamana i piękną kobietą, o którą zabiegało czterech mężczyzn: rybak, wojownik, myśliciel i tropiciel. Niestety ojciec Churun nie zgodził się oddać jej żadnemu z nich postanowił zamienić ich w kamienie. Czar, którym szaman rzucił w czterech mężczyzn odbił się od skał i trafił w serce Indianki. Wtedy serce Churun rozpadło się z ogromnym hukiem, co spowodowało rozpołowienie się świętej góry, a z wnętrza wytrysnęła woda i przybrał postać wodospadu. Spoglądając z góry na Wodospad Angel, można zauważyć, że jego kształt przypomina pęknięte serce.

Wodospad Angel jest najsłynniejszą atrakcją w Wenezueli, do którego wybierają się tysiące turystów z całego świata. Pomimo trudności z dotarciem do tego miejsca, które niewątpliwie jest cudem natury zwiedzający docierają tutaj na dwa sposoby.

Jednym z takich sposobów jest dotarcie rzeką do osady Canaima, ukrytej w dżungli, a z niej do podnóża wodospadu. Drugą trasą jest droga powietrzna czyli lot samolotem. Zwiedzanie z lotu ptaka pozwala spojrzeć na wodospad Angel z większej perspektywy.