Strona główna Wodospady w Europie Wodospady na terenie Norwegii

Wodospady na terenie Norwegii

Wodospady na terenie Norwegii

Wodospady w Norwegii są bardzo mało znane i promowane. Natomiast należą do szerokiego grona pięknego i czystego krajobrazu. Jest to kraina, w której płynie bardzo wiele wodospadów i każdy z nich wyróżnia się czymś innym.

Najbardziej znany i jednocześnie najwyższy jest wodospad Voringsfossen, który posiada aż ponad sto osiemdziesiąt metrów wysokości. Znajduje się w przepięknej krainie pełnej roślinności, mało zamieszkanej przez ludzi. Wokoło można podziwiać przepiękny park narodowy, w którym znajduje się szlak turystyczny, prowadzący właśnie do wodospadu. Podobno najlepsze widoki można zobaczyć latem, kiedy to roślinność jest bujna, a ilość wody największa.

Oprócz samego podziwiania wodospadu z kilku różnych miejsc, można także skorzystać z wspinaczki wysokogórskiej, czy też popływać kajakiem w pobliskiej rzece. Innym bardzo cenionym przez podróżników wodospadem jest Langfoss, który posiada długość ponad sześciuset metrów. Płynie kaskadowo, po różnej wielkości skałach, stąd jest wrażenie sporej wielkości. Kilka lat temu został uznany za piękno turystyczne i wpisany jako jeden z dziesięciu najpiękniejszych wodospadów światowych.

Norwegia to kraina fiordów, dlatego oprócz zwiedzania wodospadu, który można podziwiać z góry jak i z dołu, również są oferowane wycieczki fiordoznawcze. Szum wody jest ogromny i słychać go z daleka, ponieważ taka jest architektura tego miejsca, co powoduje, że nie widać dokładnego punktu, w którym wodospad ten wpadałby do pobliskiej rzeki. Na terenie Norwegii jest jeszcze kilka ciekawych wodospadów, a zalicza się do nich choćby De sju sostrene, co oznacza w naszym języku siedem sióstr.

Jest to wodospad, którego widok może przypominać kobiece długie włosy, które spadają po skałach. Wodospad ten jest średniej wielkości, ponieważ ma ponad dwieście metrów wysokości. Posiada on legendę, która głosi, że nazwa powstała od kobiet, które były pannami i czekały na zaloty przystojnych mężczyzn. Pierwsi podróżnicy skojarzyli to z tym wodospadem i stąd ta nazwa.

Ponadto niedaleko znajduje się wodospad, który nazywany jest zalotnikiem, dlatego legenda dotyczy obu wodospadów. Wyróżnić można jeszcze trzy wodospady zasługujące na uznanie. Są to Kjelfossen, Mongefossen, a także Vettisfossen, które znajdują się również na terenie Norwegii, każdy w innym miejscu. Pierwsze dwa wodospady posiadają ponad siedemset metrów wysokości, natomiast ostatni prawie trzysta metrów wysokości. Są do siebie bardzo podobne, dlatego często wymienia się je razem. Niedaleko tych wodospadów są małe wioski norweskie, a pobliska rzeka daje potrzebną wodę mieszkańcom do życia codziennego. Coraz mocniej te wodospady są wykorzystywane, ponieważ budowa elektrowni wodnych cały się poszerza i dlatego woda jest stamtąd pobierana przez większą część roku. To również powoduje że stają się coraz mniej czyste i nie są tak pięknym zjawiskiem jak kiedyś. Mimo tego ludzie nadal tu przyjeżdżają i odwiedzają te miejsca. Natomiast wodospady norweskie nie są wpisane na listę najpiękniejszych wodospadów świata.