Strona główna Ciekawostki Wodospad Kamieńczyka w Polsce

Wodospad Kamieńczyka w Polsce

Wodospad Kamieńczyka w Polsce

Wodospad Kamieńczyka, jaki znajduje się w Szklarskiej Porębie, jest jednym z najbardziej znanych okazów przyrodniczych. Każdego roku, jak tylko dopisuje pogoda, ludzie wyjeżdżają w góry, aby go zobaczyć. Jest to bardzo piękny niewielki wodospad, ponieważ liczy zaledwie dwadzieścia siedem metrów.

Można go oglądać ze specjalnej strefy dzięki czemu jest bezpiecznie i nikt nie wpadnie do wody. Wodospad ten dzieli się na trzy strefy, ponieważ płynie po górskich skałach, które są kaskadowe. Widok jest bardzo ładny i na żywo wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach.

Początek wodospadu to wysokość ponad ośmiuset metrów nad poziomem morza. Idąc szlakiem, aby wodospad zobaczyć, słychać z daleka jego szum. Jednak aby tam dojść, trzeba najpierw pokonać dosyć długą, stromą i kamienista drogę. Wodospad powoduje, że można w okolicy przysiąść i odpocząć tym bardziej, że obok znajduje się schronisko również o nazwie Kamieńczyk. Atrakcja jaką jest wodospad jest bardzo cenna, a przede wszystkim darmowa. W schronisku obok można zarezerwować sobie nocleg i nawet z okna podziwiać widoki jakie wodospad daje. Nie tylko latem, ale i zimą ma to swój urok, ponieważ mimo, że jest śnieg, to wodospad nadal funkcjonuje.

Niedaleko wodospadu znajduje się przepiękny widok na góry oraz górski las, dlatego to miejsce budzi tyle wrażeń. Pod względem turystycznym jest to bardzo niezwykła atrakcja i dlatego obiekt jest wpisany do wielu przewodników krajowych i zagranicznych. Dla ochotników jest możliwość zejścia w dół, gdzie widok na wodospad jest o wiele bliższy, a jednocześnie bardziej niebezpieczny. Mogą tam chodzić jedynie osoby pełnoletnie, ponieważ łatwo można spaść po stromych kamieniach. Słychać szum wody, czuć niezwykłą wilgoć tego miejsca, a jednocześnie można poczuć, jak krople wody pryskają na całą okolicę. Latem taka atrakcja jest niezbędna, tym bardziej jeśli jest upał. Wodospad ma swoją historię, którą przewodnik za każdym razem opowiada jak tylko grupa turystów znajduje się w tym miejscu. Jedną z ciekawostek jest to, że kaskady mają swoje tajemnice. Ta środkowa posiada jaskinię, która zwie się Złotą Jamą, w której podobno znajdują się kamienie szlachetne.

Wodospad Kamieńczyk jest mocno propagowany, ponieważ jego uroki są pokazywane również w filmach, nie tylko przyrodniczych, ale również przygodowych. Oprócz samego wyrazu górskiego krajobrazu, który przyciąga tłumy, wodospad ten ma swoją legendę. Nie jest przypadkowe, że akurat tak się nazywa, ponieważ jest to na cześć mężczyzny Kamieńczyka Bronisza. Był to skromny chłop, który chciał pomóc matce w chorobie i szukał cennych kamieni szlachetnych w tym miejscu. Dziewczyny zakochiwały się w nim, jak tylko go widziały, a niejedna za nim płakała i legenda mówi, że łzy spowodowały tak duży napływ, że powstał z tego wodospad. Legenda mówi nawet o romantycznej miłości oraz o tym że Kamieńczyk Bronisz zginął w tym miejscu poszukując tych kamieni szlachetnych. Wodospad Kamieńczyka otacza szereg pięknych roślin górskich, które wyrastają z kamieni, dlatego urok ten powoduje, że tyle osób robi sobie na tym tle zdjęcia.