Strona główna Wodospady amerykańskie TOP 3: Najsłynniejsze wodospady świata

TOP 3: Najsłynniejsze wodospady świata

TOP 3: Najsłynniejsze wodospady świata

W wielu krajach znajdują się przepiękne wodospady, jedne są mniejsze, a drugie większe, ale i tak robią na nas ogromne wrażenie. Wodospad to nic innego jak pionowo spadająca woda rzeczna, a jest to spowodowane występowaniem w korycie rzeki progu skalnego. Taki próg może mieć wysokość od kilku do kilkuset metrów. Natomiast szereg wodospadów obok siebie nazywany jest kaskadą. Takie trzy najsłynniejsze wodospady to: wodospad Niagara, Salto Angel oraz Iguazu. Warto kiedyś wybrać się do Kanady, Wenezueli albo Argentyny, aby zobaczyć jeden z wodospadów, ponieważ widok naprawdę „zapiera dech w piersiach”. Piękne są one przez cały rok, ale także warto się im przyjrzeć wieczorem, np. Niagara jest podświetlana.

Wodospad Niagara
Wodospad Niagara możemy znaleźć na rzece Niagara na granicy dwóch państw: Kanady w prowincji Ontario oraz Stanów Zjednoczonych w stanie Nowy Jork. Atrakcyjniejsza dla turystów jest ta część wodospadu, która znajduje się po stronie kanadyjskiej.

Największa z kaskad, które tworzą ten wodospad to kaskada Horseshoe Fallus, czyli Wodospad Podkowa, znajdująca się po stronie kanadyjskiej. Wodospad Podkowa stanowi granicę pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą, która została ustalona w 1819 roku. Z obydwu stron Niagara otoczona jest miastami, które mają taką samą nazwę, czyli Niagara Falls, Ontario oraz Niagara Falls, Nowy Jork.

Wodospad Salto Angel/ Kerepakupai Merú
Wodospad ten znajduje się w Wenezueli na wyżynie La Gran Sabana. Woda tego wodospadu wypływa z północnego stoku Płaskowyżu Auyantepui. Znajduje się w parku narodowym Canaima. Każdy powinien zobaczyć ten przepiękny wodospad, ponieważ widok wody, która spada prawie z tysiąca metrów, jest naprawdę imponujący i zadziwiający. Wpada on do Río Churún, który jest dopływem rzeki Caron.

Wodospad Iguazú
Wodospad ten znajduje się na granicy dwóch państw: Argentyny i Brazylii na rzece Iguaçu. Jednak jego większą część, bo aż 80%, można podziwiać po stronie argentyńskiej. Woda spada do wąwozu, który jest wąski, ale ma głębokość 80 metrów, a spada ona z podwójnego progu, który ma szerokość, aż 3 kilometrów. Na sekundę przepływa na nim średnio 1740 m³. Szum wody słychać już nawet z odległości 20 kilometrów. Wodospad ten wygląda bardzo ładnie, ale najlepiej prezentuje się w porze deszczowej.

Zarówno po stronie brazylijskiej, jak i argentyńskiej można podziwiać wodospad Iguazú. Nawet została wybudowana kładka, która ma 80 metrów długości i można nią przejść oraz podziwiać z bliska najwyższy spadek wody, który nazywany jest Diabelskim Gardłem. Poza tym możliwe jest również przejście nad wodospadem znajdującym się tam wąskim podestem nad rzeką, a można nim dojść nawet na kraniec wodospadu. Czasami podest ten zostaje zmyty przez wodę, np. podczas pory deszczowej, gdy woda bardzo przybiera.