Strona główna Wodospady w Europie Najpotężniejszy wodospad Islandii

Najpotężniejszy wodospad Islandii

Najpotężniejszy wodospad Islandii

Islandia to piękny kraj położony w Europie Północnej, który zachwyca widokami oraz jednym z najpotężniejszych wodospadów w Europie, a jest to Dettifoss. Wodospad ten znajduje się w północno – wschodniej Islandii.

Dokładne położenie wodospadu

Dettifoss to potężny wodospad, który znajduje się na rzece Jökulsá á Fjöllum. Poza tym w całości znajduje się na terenie Parku Narodowego Vatnajökull. Jego szerokość wynosi 100 metrów, a woda spada z wysokości aż 45 metrów w dół kanionu. Dlatego wodospad ten uznawany jest za jedną z największych atrakcji turystycznych tego regionu i tłumnie odwiedzany jest przez turystów z całej Europy.

Wyjątkowym ten wodospad czyni również to, że w ciągu lata przepływa przez niego 400 m³ wody na sekundę. Jednak w czasie dużych opadów deszczu i powodzi jest jeszcze bardziej potężniejszy.

Na czym polega jego potęga?
Potęga tego wodospadu jest ogromna. Nie tylko latem już z pewnej odległości można zobaczyć można zobaczyć nad nim kłębiącą się masę wody, która przelewa się przez niego w każdej sekundzie. Kiedy stoimy na jego progu i spojrzymy w dół, widzimy ogromną masę wody, która rozpryskuje się o skalne ściany, a do tego potrafi wprawić w wibracje skały.

Moc, która jest produkowana przez wodę tego wodospadu, wynosi średnio 85 megawatów, co pozwoliłoby zasilić w energię stutysięczne miasto. Nie znajdziemy w Europie drugiego takiego wodospadu.

Dettifoss swą potęgę zawdzięcza rzece, która przepływa przez Islandię, a jest to Jökulsá á Fjöllum, która swoje źródło ma u podnóża lodowca Vatnajökull.

Tło do filmu i muzyka
Wodospad ten i krajobraz wokół niego jest tak piękny, że postanowiono wykorzystać jego tło do realizacji filmu fantastyczno – naukowego „Prometeusz”, a został on nakręcony przez Ridleya Scotta. Nawet powstał utwór muzyczny na jego cześć o takim samym tytule jak wodospad, a skomponował go Jón Leifs.