Strona główna Wodospady amerykańskie Najpiękniejszy wodospad – Niagara

Najpiękniejszy wodospad – Niagara

Najpiękniejszy wodospad – Niagara

Wodospad Niagara przez wiele osób uważany jest za jeden z najpiękniejszych wodospadów świata. Znajduje się on na rzece Niagara na granicy Kanady w prowincji Ontario oraz Stanów Zjednoczonych w stanie Nowy Jork. Prawie połowa wody z tego wodospadu jest odprowadzana i zasila dwie elektrownie po stronie amerykańskiej oraz kanadyjskiej.

Liczby
Praktycznie każdy z nas zna rzekę Niagara, która ma długość 55 kilometrów, a wypływa z jeziora Erie i wpada do jeziora Ontario. W związku z tym rzeka ta pokonuje aż stu metrową różnicę poziomów. Przy ujściu rzeka się rozwidla i spada dwiema kaskadami, które mają wysokość około 50 metrów.

Jeśli przejdziemy na stronę amerykańską, to będzie można podziwiać kaskadę American Fallus, czyli Wodospad Amerykański oraz Bridal Veil Fallus, czyli Wodospad Ślubny Welon. Natomiast rozdziela je mała wyspa Luna Island, czyli Księżycowa Wyspa. Jeśli wybierzemy się na stronę kanadyjską, to będzie można tam podziwiać kaskadę Horseshoe Fallus, czyli Wodospad Podkowa. Kaskada kanadyjska od dwóch kaskad amerykańskich oddzielona jest  wyspą Goat Island, czyli Kozią Wyspą. Aż 1039 metrów wynosi odległość pomiędzy częścią leżącą w Stanach Zjednoczonych a częścią w Kanadzie.

Trochę historii
Niagara tak naprawdę jest młodym wodospadem, ponieważ liczy tylko 12 tysięcy lat, a do jego powstania doszło podczas ostatniego zlodowacenia.

Na początku wodospad ten można było znaleźć w okolicach Queenston, gdzie woda spadała ze Skarpy Niagary. Natomiast później, gdy doszło do erozji skał, wodospad cofnął się w górę rzeki około 7 mil w stosunku do jego wcześniejszego położenia.

Po cofającym się wodospadzie pozostał ślad, który tworzy kanion, który jest także dużą atrakcją turystyczną, a ciągnie się na północ od wodospadu. Ciągle dochodzi do wydłużania się tego kanionu o około 0,8 metra na rok, co jest spowodowane budową znajdujących się tam skał. Cały próg tego wodospadu tworzą wapienie, dolomity oraz piaskowce, które rozdzielają warstwy łupków. Ciągle dochodzi też do obmywania podstawy wodospadu, a to sprawia, że obrywają się skały i w związku z tym cofa się próg.

Atrakcja w postaci wodospadu
Jeśli chcemy wybrać się nad wodospad Niagara, to o wiele bardziej atrakcyjniejsza dla turystów jest jego kanadyjska strona. Z tej strony można bardzo dobrze zobaczyć wodę, która spada z kaskady amerykańskiej, a także widać kaskadę kanadyjską. Turyści, którzy mają polski paszport i legalnie przebywają w USA, mogą bez problemu dostać się do Kanady, ponieważ nie jest wymagana wiza turystyczna.

Poza tym można skorzystać z dodatkowych atrakcji, które dostępne są w pobliżu wodospadu. Jeśli ktoś che, to może podpłynąć małym statkiem pod same kaskady. Ciekawą propozycją jest również zwiedzanie „Jaskini Wiatrów”. Do tej jaskini można wejść na wyspie Goat Island, która rozdziela główne kaskady. Wewnątrz skały można zejść na taras, który znajduje się około 20 metrów nad poziomem rzeki. Kilka metrów od tarasu spada woda, która spływa po stronie amerykańskiej.

Wodospad ten szczególnie pięknie wygląda nocą, kiedy jest on podświetlany, a zimą tworzą się piękne, duże sople.

Poza tym w pobliżu wodospadu znajduje się jeszcze wiele atrakcji:
miasteczko Niagara-on-the-Lake, czyli pierwsza stolica Ontario;
najstarsze budowle;
zabytkowy Fort Niagara;
Kanał Welland.

Niektóre ciekawostki na temat wodospadu Niagara
Tak naprawdę wodospad ten tworzą trzy wodospady:
American, czyli Amerykański;
Bridal Veil, czyli Welon Panny Młodej;
Horseshoe, czyli Podkowa.

Poza tym, aż 18 osób próbowało pokonać ten wodospad, np. w beczce, z czego próbę przeżyło 13 osób. Zimą ten wodospad może tak zamarznąć, że można byłoby po nim przejść, co było możliwe do 1912 roku, a potem tego zabroniono.

Woda w Niagarze wydaje się być koloru zielonego, ponieważ zawarte są w niej rozpuszczone skały oraz sól. Woda, która przepływa w ciągu każdej minuty przez wodospad, mogłaby napełnić 68 basenów olimpijskich.