Strona główna Ciekawostki Mapa popularnych wodospadów

Mapa popularnych wodospadów

Mapa popularnych wodospadów

Światowa mapa wodospadów, które przyciągają rok rocznie miliony turystów w dane miejsce, jest bardzo zróżnicowana. Mimo że takie geologiczne i archeologiczne twory jak wodospady powstają absolutnie na całym świecie, tylko te największe i najbardziej rozpropagowane w świadomości komercyjnego podróżnika przyciągają tak wielki ruch turystyczny, by możliwe było zbudowanie całego przemysłu wycieczkowego wokół jednego wodospadu.

Klasycznymi przykładami światowych legendarnych wręcz kaskad wodnych jest Niagara, która jednak wcale nie jest najwyższym wodospadem. Przetacza się jednak przez niego co minutę największa ilość wody i dlatego obserwowanie spadającej Niagary robi kolosalne wrażenie na każdym turyście i większość osób podróżujących do USA lub Kanady decyduje się właśnie na obejrzenie tego wodospadu. Obok Wielkiego Kanionu Kolorado, Niagara jest bodaj jednym z najchętniej wybieranych kierunków przez globalnych turystów. Dla danego regionu oznacza to oczywiście kolosalne przychody z tytułu świadczenia najróżniejszych usług turystycznych – zaliczyć można do nich nie tylko noclegownie czy restauracje, ale najróżniejszych przedstawicieli lokalnego rzemiosła, handlu i kultury.

Według wielu różnych statystyk, to wodospad Salto Angel – zlokalizowany w Wenezueli – jest najwyższym wodospadem świata. Według zróżnicowanych źródeł, które podają jego wysokość między 950 a 1050 metrów, jest to najdłuższy pionowy spadek wody na całym świecie. Tym dziwniejsza wydaje się być historia Salto Angel – mimo swoich ogromnych rozmiarów i bardzo widowiskowego położenia – nie został on odkryty przez bardzo długi czas. Pierwsze podróżnicze wzmianki o jego istnieniu datowane są dopiero na rok 1935, kiedy to w swojej podróży natrafił na niego James Angel. Stąd też nazwa samego wodospadu, który mimo swoich unikalnych rozmiarów jest stosunkowo trudno dostępny – wyżyna wenezuelska o nazwie La Gran Sabana nie jest szczególnie przychylna amatorom turystyki i wymaga większego doświadczenia w planowaniu i realizowaniu takich wypadów.

Podróżnicy dobrze zaznajomieni z globalną mapą wodospadów wiedzą jednak, że o atrakcyjności danego miejsca decyduje często nie konkretny rozmiar wodospadu – jego wysokość, szerokość czy ilość przepływającej przezeń na dobę wody. Istotne dla wielu turystów, artystów i zwykłych obserwatorów wielkiej naturalnej siły przyrody, jest odpowiednie otoczenie takiego wodospadu. Jednym z wyznaczników unikalności wodospadu jest liczba stopni – gdy woda przez długi okres spada ze skalnej półki, tworzy wyżłobienie na znajdującej się poniżej półce skalnej i po przepełnieniu wodą tak powstałego kotła, następuje kolejny spadek wody. W ten sposób na przestrzeni tysiącleci powstały wodospady, które stworzone są z kilku mniejszych i większych uskoków – ich obserwowanie i śledzenie wymaga więc stałego przemieszczania się. Do takich obiektów zaliczyć trzeba drugi co do wielkości wodospad świata, Tugela, zlokalizowany w RPA i składający się z aż pięciu kolejnych stopni, z których najdłuższy liczy ponad czterysta metrów.