Strona główna Wodospady amerykańskie Great Falls – wyzwanie dla śmiałków

Great Falls – wyzwanie dla śmiałków

Great Falls – wyzwanie  dla śmiałków

Rzeka Potomak, płynąca przez amerykański park Gret Falls Park, słynie z wodospadów, które przyciągają turystów oraz śmiałków, uprawiających kajakarstwo górskie oraz rafting. Potomak ścieśnia swoje koryto z 750 metrów do 15 metrów, uwalniając spiętrzone wody w postaci wodospadu, spadającego z 23 metrów. Widok jest malowniczy i groźny zarazem. Podziwianie możliwe jest z pomostów, dostępnych od strony stanu Maryland. Prowadzi tędy trasa na wyspę Olmsted, na której zamontowano platformy widokowe, z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Miejsca widokowe znajdują się także po drugiej stronie Potomaku, przepływającego przez stan Wirginia.

Od 1976 roku wodospad Great Falls jest miejscem wypraw kajakarzy górskich i raftingowców. Próbują oni spłynąć wodami wodospadu, organizując od 1991 roku zloty, uświetniające święto pracy – Labor Day. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Piotr Chmieliński, który dokonał wyczynu przepłynięcia kajakiem przez Amazonkę.

Próby pokonania Great Falls czasem kończą się śmiertelnymi wypadkami. Trudność wyczynu określa 6 stopień trudności w skali spływu niebezpieczną rzeką – Grade 6. Z tego powodu wprowadzono ograniczenia, mające na celu zmniejszenie popularności niebezpiecznych sportów. Śmiałkowie, zamierzający zmierzyć się z wodospadem, mogą to uczynić tylko w dni powszednie, do godziny 9.00 rano.

Wyprawa do Diabelskiego Gardła – wodospad Iguazú

W miejscowym języku guarani nazwa wodospadu oznacza wielką wodę. Umiejscowiony u styku granicy Argentyny z Brazylią, stanowi cel podróży wielu miłośników przygód.

Wodospad jest efektem spadku rzeki Iguazú, płynącej przez Wyżynę Brazylijską i wzbogacanej licznymi dopływami. Zanim sama zasili rzekę Paranę, zamienia się w okazały wodospad, o szerokości blisko 2 km, co czyni z niego najrozleglejszy wodospad na świecie. Woda spływa z 275 progów skalnych, a jej odgłos słyszalny jest z odległości 20 km.

Największy spadek wody nazywany został Diabelską Gardzielą ze względu na dużą wysokość, wynoszącą 82 m, z jakiej woda spada w przepaść. Tęcze, tworzące się wokół kaskady pieniącej się w słońcu wody, są niezwykle malownicze. Turyści odwiedzają teren Parku Narodowego Iguazú w porze deszczowej, podczas której wodospad jest najbardziej okazały. W czasie suszy woda spada znacznie słabiej. W 1934 roku wodospad wysechł. Warto wspomnieć, że temperatury mogą przekraczać 40 stopni Celsjusza.

Wokół wodospadu i miedzy jego progami rosną palmy, bambusy oraz drzewiaste paprocie. Niezapomniany widok sprawiają tropikalne kwiaty – begonie, różne odmiany storczyków i roślin ananasowatych, wokół których krążą motyle, a wśród drzew swoją obecność zaznaczają tukany i kolorowe papugi. Można natknąć się na małpy, tapiry i mrówkojady. Na terenie parku żyją jaguary.

Widoki są atrakcyjne zarówno po stronie argentyńskiej, jak i brazylijskiej. Niezwykłe doznania zapewnia turystom 80-metrowa kładka, po której możliwe jest dotarcie pod najwyższą kaskadę wodospadu, spadającą do Diabelskiego Gardła. Zakupienie płaszczy przeciwdeszczowych uchroni przed przemoczeniem. Możliwe jest wjechanie windą na wyższy poziom i stamtąd oglądanie wzburzonej wody wraz z fragmentem rzeki Iguazú. Przejście nad wodospadem zapewnia specjalnie skonstruowany podest. Od strony brazylijskiej do wodospadu prowadzą ścieżki, umożliwiające dotarcie do poszczególnych kaskad. Trasa jest oznakowana i bezpieczna. Turyści mogą podążyć jednym z wybranych szlaków:

– krótszym, o nazwie Circuito Superior, prowadzącym na górne pomosty widokowe,

– dłuższym, Circuito Inferior, prowadzący do wodospadów dolną drogą oraz na przystań promową,

– na wyspę Isla San Martin, na którą dociera się promem,

– trasą do Diabelskiej Gardzieli, w argentyńskiej części parku,

– ścieżką Sendero Macuco, prowadzącą do jednego z wodospadów przez tropikalny las. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się odbywania takiego spaceru w porze nocnej.

Niezwykle atrakcyjne są wyprawy pod wodospad na łódkach, podpływających w jego pobliże. W łodzi mieści się do 25 osób. Powodzeniem cieszą się wycieczki na kajakach oraz spływy dla śmiałków, uprawiających rafting.

Wycieczka z przewodnikiem umożliwia udział w ekologicznym safari, na trasie liczącej 9 km, a także nocna wyprawę przy blasku księżyca.

Spojrzenie na wodospad i rzekę z lotu ptaka oferuje przelot helikopterem.

Wodospad cieszy się dużą popularnością. W pobliskich miejscowościach powstały komfortowe hotele, zachęcające do odpoczynku o oferujące wycieczki do parku Iguazú. Na trasie można zakupić wiele pamiątek. Wodospad został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.