Strona główna Wodospady w Azji Chiński skarb na skalę światową

Chiński skarb na skalę światową

Chiński skarb na skalę światową

akiego widoku nie sposób zapomnieć. Dlatego też odwiedzając Państwo Środka, warto pojechać do prowincji Guangxi. To tam znajduje się grupa wodospadów, wyjątkowa nie tylko dla samych Chin, ale również unikatowa w skali światowej. Wodospady Detian znajdują się w południowo-wschodniej części kraju, niedaleko granicy z Wietnamem.

Cały Detian rozciąga się na szerokości stu, a w pewnych miejscach nawet dwustu metrów i jest wysoki na osiemdziesiąt. Dzięki takim znaczącym rozmiarom ma on naprawdę wyjątkowy charakter. A oryginalności dodaje fakt, że Detian składa się z kilku łączących się ze sobą mniejszych wodospadów. Widok zapiera dech w piersiach. Jednak tym, co najbardziej wyróżni Detian jest kontrast kolorystyczny.

Głęboka, soczysta zieleń lasów przecinana bielą spiętrzonej wody, spadającej do szmaragdowej laguny. A wszystko na tle ciemnych konturów górskich, które znajdują się nieco dalej już po wietnamskiej stronie granicy. Nad Wodospadem Detian pamiątkowe zdjęcia wprost nie mogą się nie udać. Trzypoziomowy wodospad jest czymś unikatowym, co naprawdę warto zobaczyć. Także z uwagi na fakt, że jest on czwartym pod względem wielkości wodospadem na Ziemi. Większość ludzi słyszało o Niagarze, największym wodospadzie na świecie. Zapaleni podróżnicy, turyści, ale także zainteresowani geografią znają również dwa kolejne tego typu uskoki wodne, mianowicie Wodospad Wiktorii znajdujący się w Afryce, jak również południowoamerykański Wodospad Iguazu. Zaraz za podium jest natomiast właśnie chiński Detian.

Wodospady te znajdują się na rzece Quy Xuan, a w południowo-wschodniej części kontynentu azjatyckiego nie ma większego i zarazem naturalnego spadku wody. Prowincja Guangxi jest znana turystom i chętnie odwiedzana przez ludzi z różnych stron świata. Do samego Detian przyciągają piękne, ale także nadal naturalne widoki. Mieszkańcy pobliskich miejscowości również często pojawiają się w okolicach wodospadów i łowią tam ryby. Jednocześnie śpiewają tradycyjne dla swojego kraju piosenki, tym samym dodając Detian jeszcze więcej uroku. W tym miejscu bowiem człowiek łączy się z naturą i wspólnie mogą trwać obok siebie.

Wielu turystów niesamowity widok połączony z hukiem spadających mas wodnych wręcz hipnotyzuje. A wrażenia z odwiedzenia Wodospadów Detian z pewnością pozostają z nimi na zawsze. Dzięki takim miejscom również Chiny zyskują nieco inną twarz. Stają się bardziej przystępne i otwarte dla turystów. A ci uwielbiają miejsca nieskażone ludzką ręką lub przynajmniej takie, w których ingerencja człowieka została ograniczona do minimum. Zresztą żywioł, z jakim można spotkać się przy Wodospadach Detian, nie daje się tak łatwo zdominować. Ludzie czują przy nim respekt i być może dlatego tak chętnie odwiedzają miejsca, w których przyroda zachowała swój naturalny charakter. Można tam odpocząć, pooddychać świeżym i rześkim powietrzem, a przy okazji nacieszyć oczy. Wybierając się w okolice Wodospadów Detian, trzeba jednak pamiętać o zatrudnieniu przewodnika. Zapewni bezpieczeństwo i pokaże najpiękniejsze miejsca.