Strona główna Wodospady w Europie 5 najpiękniejszych wodospadów w Polsce

5 najpiękniejszych wodospadów w Polsce

5 najpiękniejszych wodospadów w Polsce

Wodospady zachwycają turystów swoją siłą i potęgą, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej atrakcyjniejsze. Wiele osób chciałoby stanąć na progu takiego wodospadu i z bliska zobaczyć, jak rozpryskuje się jego woda. W Polsce nie ma takich wielkich i potężnych wodospadów, ale możemy się pochwalić trochę mniejszymi kaskadami, które również mają swój niepowtarzalny urok.

Siklawa
Siklawa to największy wodospad w Polsce, który można znaleźć w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Jego woda spada ze ściany Stawiarskiej oddzielającej dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz Roztoki, dwiema lub trzema strugami. Jego próg ma wysokość aż 65 metrów.

Wodospad najpiękniej wygląda podczas opadów deszczu i kiedy świeci słońce, ponieważ tworzy się piękna tęcza. Odwiedza setki tysięcy turystów już od wielu lat

Niektórzy uważają, że jest ona królową polskich wodospadów. Do tego wodospadu można dojść zielonym szlakiem turystycznym, który biegnie przez Dolinę Roztoki i do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Wodospad Kamieńczyka
W polskich Sudetach najwyższym wodospadem jest wodospad Kamieńczyka, który znajduje się na wysokości 846 m n.p.m. Jego woda spada z wysokości 27 metrów trzema kaskadami. W całości znajduje się on na terenie ochrony ścisłej Karkonoskiego Parku Narodowego.

Woda spada z niego do pięknego Wąwozu Kamieńczyka o długości 100 metrów. Pionowe ściany skalne tego wąwozu osiągają ponad 25 metrów wysokości, a szerokość w niektórych miejscach nie przekracza 3 metrów. Piękno tego wąwozu zostało tłem do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian” w reżyserii Andrew Adamsom.

Osoby, które chcą się wybrać na ten wodospad, mogą skorzystać ze schroniska „Kamieńczyk”, które znajduje się blisko niego. Poza tym leży na jednym ze szlaków ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę.

Wodospad Zaskalnik
Wodospad Zaskalnik to jeden z najpiękniejszych wodospadów, który znajduje się w okolicach Szczawnicy. Jest to niewielki wodospad o wysokości około 5 metrów, ale po większych opadach staje się potężniejszy. Przy słonecznej pogodzie doskonale widać, że woda jest krystalicznie czysta.

Wodospad ten znajduje się na wysokości 550 m n.p.m. w dolnym biegu potoku Sopotnickiego, pomiędzy Bereśnikiem a Wysoką. Obok tego wodospadu przebiegają trzy szlaki turystyczne:
niebieski pieszy, Szczawnica – Prehyba;
czarny rowerowy, Szczawnica  – Jarzębi Potok;
konny, Jaworki – Krościenki nad Dunajcem.

Wodospad Wilczki
Pod względem wielkości to drugi wodospad w Sudetach. Do jego powstania doszło na linii uskoku tektonicznego, gdzie rzeka Wilczka spada z wysokości 22 metrów, a potem płynie ona wąskim wąwozem, który nazywany jest kanionem amerykańskim. Od 1958 roku wodospad ten został objęty ochroną razem z jego najbliższym otoczeniem, a ten rezerwat przyrody nazywa się „Wodospad Wilczki”. Można zwiedzać ten wodospad, ponieważ znajduje się nad nim mostek, a dookoła niego znajdują się ścieżki i schodki, które zaprowadzą turystów do tarasów widokowych.

Dziki Wodospad
Wodospad ten znajduje się w Karpaczu i jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Znajduje się on niedaleko dolnej stacji kolei linowej na Kopę na rzece Łomnicy. Do jego powstania doszło w wyniku spiętrzania rzeki Łomnicy, zaś początek tej rzeki jest na wysokości 1407 m n.p.m. Bardzo niszczycielskie działanie miały powodzie, do których dochodziło w tamtych rejonach. Najbardziej niebezpieczna była powódź w 1897 roku i wtedy została podjęta decyzja o budowie zbiorników zabezpieczających. W związku z tym ta zapora, która jest dzisiaj nazywana Dzikim Wodospadem została wybudowana w latach 1910 – 1915.